O školní družině

Činnost ŠD

Školní družina dětem nabízí zájmové, vzdělávací a spontánní činnosti. Při docházce do družiny děti plní úkoly vyplývající z celoročního plánu školní družiny. Výchovnými cíli družiny jsou citlivé vztahy k lidem, k přírodě. Učíme děti chránit si své zdraví, vedeme je k otevřené komunikaci, rozvíjíme jejich schopnost spolupracovat a respektovat druhého, působíme v oblasti prevence rizikového chování a při všech činnostech dbáme na bezpečnost dětí.

Školní družina slouží převážně k odpočinkové a rekreační činnosti a k přípravě na vyučování formou her, k rozvíjení a upevňování návyků a dovedností.

Pitný režim

Družina dbá na dodržování pitného režimu. Po obědě mají žáci možnost vypít dostatečné množství nápoje, který je v jídelně. Na odpoledne by měl mít žák dostatečné množství pití z domova. Ve škole je automat na balené nápoje a na mléčné výrobky. K automatům si žáci pro výrobky chodí samostatně bez doprovodu vychovatelky.

Bezpečnost

Děti jsou o chování a bezpečnosti v prostorách ŠD poučeny vždy na začátku školního roku a aktuálně vždy při akcích pořádaných školní družinou nebo v důsledku nevhodného chování či úrazu. Dbají též na bezpečnost v silničním provozu a při příchodu a odchodu ze školy. Zranění nebo úraz svůj či  spolužákův okamžitě hlásí vychovatelce. Drobné úrazy jsou zaznamenány v Knize úrazů a sděleny ústně nebo písemně rodičům. Náhlá nemoc, bolest nebo nevolnost jsou ihned telefonicky sděleny rodičům. Dítě do družiny nenosí cenné věci či větší obnosy peněz.

Chování

ŠD plní kromě rekreační a vzdělávací funkce též funkci výchovnou. Dítě se účastní činností spolu s ostatními dětmi, k nimž se chová kamarádsky, ohleduplně a nekonfliktně. Se svými problémy, pocity ubližování či potížemi se může kdykoliv svěřit vychovatelce. Svěřené hry, hračky a pomůcky vrací v pořádku a nepoškozené. Při styku s ostatními dospělými v budově školy i na veřejnosti zachovává pravidla slušného chování. Pokud dítě opakovaně porušuje kázeň a její pravidla, může být ze školní družiny vyřazeno. Vyřazení žáka z docházky ŠD je krajním řešením při porušování kázně, pořádku a při ohrožování zdraví a bezpečnosti ostatních žáků. Vyřazení se rodičům sděluje písemnou formou.

Školní vzdělávací program školní družiny, viz pdf ŠVP_ŠD_březen_2021 (Velikost: 783.42 kB)

V souboru naleznete kompletní verzi školního vzdělávacího programu pro školní družinu v elektronické podobě - ve formátu PDF. Poslední aktualizace proběhla v březnu 2021.

vedoucí školní družiny Jana Hegarová