Žákovský parlament

Učíme děti přijímat odpovědnost za svou práci

Pomáháme dětem stávat se občany. V parlamentu se scházejí žáci z jednotlivých tříd 4. - 9. ročníku školy a společně přemýšlejí, co mohou ve škole podnikat, co změnit k lepšímu a jak do toho zapojit ostatní.

Jak to funguje?

Smyslem žákovského parlamentu je prohloubit spolupráci mezi žáky, učiteli a vedením škol. Žákovský parlament se snaží žáky aktivně zapojit do života školy. Zástupci školního parlamentu se pravidelně scházejí a informují koordinátora o problémech ve třídách, v šatnách, o problematickém chování mezi spolužáky apod. Záměrem školy je, aby se žáci větší mírou snažili působit na chod školy, ovlivňovali dění ve škole a převzali odpovědnost za své chování a práci. V každé třídě 4. - 9. ročníku probíhají volby do žákovského parlamentu, volí se dva zástupci. Zvolení žáci mají důvěru ostatních spolužáků, a tím i možnost rozhodovat o dění ve škole.

Žákovský parlament je skupina žáků, kteří:
– jsou voleni ve třídách, aby zastupovali všechny žáky školy,
– chtějí pro školu a pro spolužáky udělat něco navíc,
– komunikují s vedením školy a řeší témata, která jsou k řešení doporučena.

Setkání členů parlamentu z řady žáků probíhá na pravidelné bázi. Vede jej předseda zvolený z řad členů parlamentu. Řeší se situace ve třídách, nové nápady či projekty. Slovo dostane každý, na zasedání přichází i pan ředitel.

Stanovy žákovského parlamentu (Velikost: 426.37 kB)

Členové parlamentu mají své povinnosti:
– chodí na setkání a mají svoji funkci,
– realizují projekty,
– informují spolužáky ve třídě o probraných tématech,
– učí se diskutovat, řešit konflikty, problémy,
– podporují informovanost napříč školou.

Předseda parlamentu: Petr Jirák

Místopředseda parlamentu: Laura Hlavičková

Členové parlamentu:                                                           Příští zasedání:  ÚTERÝ 14. 5. 2024  v 11:50

4.A Barbora Hartmanová, Alex Werner